خبرخوان خبرخوان
بست جوادالائمه و باب الرضا
تاریخ : 1394/1/28 جمعه
تعداد بازديد: -

بست جوادالائمه و باب الرضا

بست جوادالائمه و باب الرضا
بست در گذشته حریمی بوده است که انسان یا هر موجود دیگر با ورود به آن، از تعقیب و تعرض ایمن می‌ماند. همچنین، بست در حریم اماکن بزرگ مذهبی، مأمنی برای زائران به هنگام بروز حوادث و پیش‌آمدها به شمار می‌رفته است. درنهایت بست مقدمه‌ای است برای ورود به حرم مطهر امام رضا(ع) و روضه منوره و مکانی است برای زائران و مشتاقان تا با ورود به آن خود را از نظر روحی و جسمی به گونه‌ای آماده و مرتب سازند که هنگام تشرف از حیث ظاهر، اسائه ادب به ساحت مقدس امام(ع) نباشد. زائران عاشق و عارف، در این فاصله و برای پذیرش لطف بیشتر امام(ع)، روح خویشتن را با ذکر صلوات و استغفار و راز و نیاز صیقل می‌دهند.

خیابان نواب صفوی که در گذشته به پایین خیابان نیز شهرت داشته و اکنون حرعاملی نامیده می‌شود، دارای دو مسیر ورودی است: باب الرضا(ع) و باب الجواد(ع).

بست جواد الائمه در خیابان شهید اندرزگو (خسروی نو) واقع شده است، این بست که در نزد مشرفان به بارگاه مطهر امام هشتم(ع) خصوصا مجاوران حضرت ورودی کاملا آشنایی است، در دوره مدیریت مهندس مهدی عزیزیان طراحی و ساخته شده. بست جوادالائمه از سمت جنوبی، زائران و مجاوران را به صحن جامع رضوی که به عنوان بزرگ ترین صحن حرم مطهر شناخته می شود، می رسانند.

همچنین در قسمت جنوبی حرم مطهر ورودی دیگری به نام باب الرضا واقع شده است. باب الرضا که از سمت خیابان امام رضا(علیه‌السلام) زائران را به صحن جامع رضوی هدایت می کند، از دیگر مکان هایی است که تحت نظارت مهندس مهدی عزیزیان فرایند طراحی و تکمیل خود را طی کرده است.

ورودی باب الرضا(ع)، یکی از ورودی‌های اصلی حرم مطهر است که بیشتر دسته های عزاداری و راهپیمایی‌ها از طریق آن وارد حریم رضوی می شوند. همچنین کار انتقال زائران و مجاوران کم توان نیز از ورودی باب الرضا(ع) و با خودروهای برقی پیش بینی شده در این مکان، صورت می‌گیرد.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 6287