خبرخوان خبرخوان
صحن جامع رضوی
تاریخ : 1393/9/1 شنبه
تعداد بازديد: -

صحن جامع رضوی

عکاس : محمد زائرنیا
صحن جامع رضوی با 117584 مترمربع زیربنا و 55 غرفه، در جنوب اماکن متبرکه واقع شده است. این صحن از طریق دو بست به خیابان‌های امام رضا(ع) و شهید اندرزگو(خسروی نو) ارتباط دارد و از دو سوی شرقی و غربی به بست‌های شرقی و غربی راه دارد. علاوه بر این، ورودی‌های فرعی نیز صحن جامع را به رواق امام خمینی(ره)، صحن قدس و بست شیخ بهائی مرتبط می‌کنند.

در ضلع‌های صحن جامع، سه ایوان و سردر بزرگ به نام‌های «ایوان ولی عصر» در ضلع جنوبی، «باب الکوثر» در ضلع شرقی و «باب الغدیر» در ضلع غربی آن ساخته شده که در دو طرف هر ایوان دو گلدسته مرتفع وجود دارد.

ابعاد صحن جامع عبارت از 362 متر طول و 167 متر عرض است. به دلیل اهمیت ضلع قبله، ایوان و گلدسته‌های آن بزرگ‌تر از دو ایوان دیگر ساخته شده‌اند. گلدسته‌های ضلع قبله، هر کدام 70 متر و گلدسته‌های دیگر، هر کدام 57 متر ارتفاع دارند.سردرهای شرقی و غربی صحن جامع رضوی که اجرای آن در دوره مدیریت مهندس مهدی عزیزیان با ارتفاع 26 متر در 5 طبقه به تحقق پیوست، یکی از مثال زدنی ترین نمونه های معماری جدید حرم است. زیربنای سردر شرقی، 23410 متر مربع و سطحی حدود 4682 متر مربع را در بر گرفته است. سر در غربی دارای زیربنای 21865 متر مربع که سطحی حدود 4373 متر مربع را شامل می شود. ورودی سر در شرقی صحن جامع، «باب الکوثر» و ورودی سردر غربی، «باب الغدیر» نام دارد شده که دهانة هر ایوان 3/17 متر است. هر سر در را، دو گلدسته از جنس بتن مسلح ـ فلزی با نمای سنگ، کاشی، معرق کاشی و آجر معقلی تزیین کرده است.

سنگ‌فرش صحن نیز ترکیبی از سنگ‌های الوان، گرانیت و خلج است. زیر صحن جامع، پارکینگ حرم قرار دارد که برای راه یافتن به آن، در کف صحن دو فضای ارتباطی به نام «وید» پیش‌بینی شده است.
این صحن گنجایش 70000 نفر نمازگزار را دارد.  

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 11678