بيشتر
گلدسته‌های شرقی و غربی و ایوان ولی عصر
تاریخ : 1394/2/31 پنجشنبه
تعداد بازديد: -

گلدسته‌های شرقی و غربی و ایوان ولی عصر

واژه «گلدسته» در لغت به دسته‌ای از شاخه‌های گل گفته می‌شود که به یکدیگر بسته شده باشند. گلدسته از مهم‌ترین عناصر معماری اسلامی بوده و تداعی‌کننده عبادت است. گلدسته‌ها با توجه به زمان و مکان، از نظر فن معماری و تزیینات و حتی مواد و مصالح به کار رفته در ساخت آن ها با هم تفاوت دارند. از مجموع 12 گلدسته در حرم مطهر رضوی، 4 گلدسته در صحن جامع رضوی قرار دارد که اجرای طرح آن در دوره مدیریت مهندس مهدی عزیزیان به تحقق پیوسته است.
این گلدسته‌ها در سردرهای شرقی و غربی صحن جامع رضوی کاملا قرینه با هم ساخته شده اند. هر کدام از این گلدسته ها 57 متر ارتفاع دارد که در زمره معماری جدید حرم محسوب می‌شوند. زیربنای سردرشرقی، 23410 متر مربع و سطحی حدود 4682 مترمربع را در برگرفته است. سردر غربی نیز دارای زیربنای 21865 مترمربع است که سطحی حدود 4373 متر مربع را شامل می‌شود. ورودی سردر شرقی صحن جامع، «باب الکوثر» و ورودی سردر غربی، «بابت الغدیر» نام دارد.
همچنین گفتنی است ایوان ولی‌عصر در ضلع جنوبی صحن جامع قرار دارد و به دلیل اهمیت ضلع قبله، ایوان و گلدسته‌های ولی‌عصر بزرگتر از دو ایوان دیگر ساخته شده‌اند. ارتفاع دو گلدسته ایوان ولی‌عصر که به سرپرستی مهندس مهدی عزیزیان اجرا و به بهره برداری رسیده، 70 متر است. همچنین مصالح این گلدسته‌ها، از جنس بتن مسلح – فلزی و نمای آن با سنگ و کاشی و معرق کاشی و آجر معلقی تزیین شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 4828