خبرخوان خبرخوان
رواق دارالحجه
تاریخ : 1394/2/7 دوشنبه
تعداد بازديد: -

رواق دارالحجه

رواق دارالحجه
عکاس: مسعود نوذری

دارالحجه در زیر صحن انقلاب اسلامی واقع شده و 6799 مترمربع زیربنا و شش متر ارتفاع دارد. ساخت این رواق از اواخر سال 1381 آغاز شد.
جداره‌های این بنا به صورت ازاره سنگ و ترکیبی از گچ‌بری و آینه‌کاری و نقاشی روی گچ است. دو ورودی اصلی از طریق بست‌های شیخ طوسی و شیخ حرعاملی برای دسترسی به این رواق طراحی شده است. جدیدترین رواق حرم مطهر امام رضا(ع) زیر صحن انقلاب اسلامی(قدیمی‌ترین صحن حرم) با مساحتی حدود 7 هزار مترمربع -که با مدرن‌ترین تکنیک‌های مهندسی خاکبرداری شده- ساخته شده است.
از شگفتی‌های این بنای عظیم، خاکبرداری زیر سردرهای ساعت و نقاره‌خانه با وزن حدود 7هزار تن است که بدون کوچک‌ترین آسیب و خطری تحکیم و مقاوم‌سازی شده است.
مدفن دو عالم ربانی؛ شیخ قزوینی در ضلع جنوبی و شیخ نخودکی در شمالی این رواق قرار دارد.
رواق دارالحجه، بیش از 8 هزار مترمربع آیینه‌کاری و معادل همین مقدار نیز سنگ‌کاری انجام شده است. کف رواق با سنگ‌های سفید، کرم و صورتی پوشیده شده است. آیینه‌کاری، طلاکاری، نقره‌کاری، گچ‌بری و رنگ‌آمیزی در تلفیق با هم هنری را خلق کرده‌اند که در نوع خود بی‌نظیر و چشم‌نواز است. در طاس‌ها، گلبرگ‌ها به صورت برجسته و به سبک گچ‌بری ریز و روی خلق شده‌اند که برگ‌های نقره‌ای آن‌ها را پوشانده و مرکز گلبرگ‌ها نیز با آیینه‌های کپ تزیین شده‌اند.
با ساخت رواق دارالحجه در میانه رواق شیخ حرعاملی و شیخ طوسی که در شرقی‌ترین و غربی‌ترین محدوده قدسی حرم رضوی واقع شده‌اند، قطری در محدوده قدسی ایجاد می‌شود که شرقی‌ترین و غربی‌ترین نقطه را به یکدیگر متصل می‌کند.این رواق در سطح اماکن متبرکه رضوی تنها رواقی است که در آن، قبله با سوی زیارت هم‌راستا می‌شود.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 17843