بيشتر
ساعت آفتابی سنگی موزه ملک
تاریخ : 1395/7/4 يكشنبه
تعداد بازديد: -

ساعت آفتابی سنگی موزه ملک

وقتی هوا ابری می‌شود حسابی دلش می‌گیرد. آخر دلبسته خورشید و پرتوهای زرینش است. چرا که با تابش انوار طلایی خورشید، هویت خود را پیدا می‌کند و از یک تکه سنگ مبدل به ساعتی بزرگ می‌شود. ساعتی که نیاز به باطری ندارد تا گذر زمان را به نمایش بگذارد. زیرا این ساعت، از تلألوی خورشید تابان جان می‌گیرد. ساعتی که اکنون محکم و استوار در میان باغی تاریخی جا خوش کرده است و نظاره‌گر قدم‌های فرهنگ‌دوستانی است که از دور و نزدیک، داخل و خارج کشور برای بازدید از آثار تاریخی و هنری نفیس ایران زمین، میهمان کتابخانه و موزه ملی ملک می‌شوند. گردشگرانی که با ورود به محوطه باغ ملی تهران، لحظه‌ای درنگ می‌کنند و به تماشای این ساعت آفتابی سنگی می‌نشینند. ساعتی که پدربزرگ‌های امروز شاید آن را به یاد داشته باشند. آخر در میدان مشق پایتخت (سردر باغ ملی) نصب بود، اما در بازی روزگار برای مدتی مفقود شد. در این میان گویا چندین بار دست به دست شد تا سرانجام توسط استاد محمد باقری، از محققان علم نجوم کشور و سردبیر مجله تاریخ علم، در سال 1388 به مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا شد. بدین ترتیب سفر طولانی این ساعت آفتابی به خوشی به پایان رسید تا در مکانی جای بگیرد که کوچک و بزرگ با علاقه خاصی از آن دیدن می‌کنند.
بی‌شک دلتان می‌خواهد از گذشته این ساعت آفتابی بیشتر بدانید پس در ادامه سری می‌زنیم به دوره پهلوی اول تا با مهندس عبدالرزاق بُغایری؛ خالق این ساعت نفیس، بیشتر آشنا شویم.
عبدالرزاق بُغایری (1248- 1332هجری شمسی) زاده اصفهان بود که پس از آموزش‌های ابتدایی در خانه و مکتب در سال 1296 هجری قمری همراه پدرش به تهران رفته و سرانجام در ماه صفر 1304 ه.ق وارد مدرسه دارالفنون شده بود. او از محضر اساتیدی همچون میرزا عبدالغفارخان نجم‌الدوله و میرزا محمودخان نجم‌الملک کسب علم کرده بود. البته همراه با استادش نجم‌الملک به تحصیل درس حکمت در نزد حیدر قلی‌خان قاجار پرداخته بود.
مهندس بُغایری از پیشگامان معاصر فن نقشه‌برداری و علم جغرافیا در کشور محسوب می‌شود که پدرانش اهل شمس‌آباد سبزوار و از خوانین طایفه بغایری خراسان بودند. ساخت کره‌های جغرافیایی در اندازه‌های مختلف، ترسیم نقشه‌ای از ایران که در سال 1316 منتشر شده است، تدریس ریاضی در مدرسه شرف، تدریس جغرافیا در مدرسه سیاسی مشیرالدوله، بنیان نهادن مدرسه خرد در سال 1316 و برپایی جلسات شبانه آموزش عمومی ریاضیات در منزل خود به مدت 40 سال از جمله فعالیت‌های این پژوهشگر به شمار می‌رود. جالب است بدانید که این ساعت نفیس به عنوان یکی از دقیق‌ترین ساعت‌های آفتابی زمان در ایران شناخته شده است و قابلیت نمایش زمان تا بازه زمانی 10 دقیقه را دارد.
متن: آرزو مستأجر حقیقی

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 898