بيشتر
تابلوی «غدیر، ولایت امام علی‌ علیه‌السلام»
تاریخ : 1395/7/7 چهارشنبه
تعداد بازديد: -

تابلوی «غدیر، ولایت امام علی‌ علیه‌السلام»

نوک قلم پیچ و تاب می‌خورد بر پهنه سفید بوم و مرغان رنگین‌بال را به پرواز در می‌آورد؛ غنچه‌های بی‌تاب را شکوفا می‌کند و واقعه‌ای مهم را نمادوار به تصویر می‌کشد. تصویری بی‌بدیل که تجلی‌گاه هنر ایرانی اسلامی است و کلام الهی با خطی خوش آن را مزین کرده و دل‌های بی‌تاب بسیاری را به تپش انداخته است.
سه استادکار بنام، خالق این اثر کم‌نظیرند. هنرمندانی که شور دستانشان، شور عشق را به ارمغان آورده است تا تماشاگران هنردوست را با خود به دنیایی لبریز از هنر و معنویت ببرند. چرا که جای جای این تابلوی نفیس، لبریز از عشق و ارادتی وصف‌نشدنی است؛ ارادتی خالصانه به نور یزدان علی(ع).
اثر ارزشمند «غدیر(ولایت امام علی علیه‌السلام)»، تبلور هنر تذهیب، خوشنویسی و نقاشی ایرانی(مینیاتور) است. تابلویی که با تکنیک اکریلیک و گواش روی مقوا، در ابعاد 5/85×6/95 سانتی‌متر به همت استادان رضا بدرالسماء، سیدمسعود آقامیری و سیدرسول آقامیری، متولد شده و اکنون زیبنده گنجینه هدایای مقام معظم رهبری موزه آستان قدس رضوی است. این اثر نفیس را آیت‌الله شیخ نورالله طبرسی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه ساری به مناسبت اولین یادواره سرداران و 22هزار شهید استان‌های گلستان، مازندران و گیلان، در اردیبهشت سال 1392، به مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تقدیم کرده است و معظم‌له آن را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.
این تابلوی گل و مرغ و مینیاتور خوش‌نویسی شده، بیانگر واقعه غدیر خم است که در بخش میانی اثر، با بهره‌گیری از نمادهای انسانی، حیوانی و گیاهی، این رخداد مهم تاریخ اسلام روایت شده است. البته تذهیب و خط حاشیه تابلو نیز نفاست و زیبایی اثر را دوچندان کرده است.
استاد رضا بدرالسماء؛ هنرمند نقاش این اثر، تصویر بالابردن دست حضرت علی(ع) توسط حضرت محمد(ص) را در میان نقوش گل و مرغ در وسط تابلو کشیده است. سیدرسول آقامیری و سیدمسعود آقامیری نیز به ترتیب کار خوش‌نویسی و تذهیب اثر را با ظرافت و دقت انجام داده‌اند.
در این میان، بخشی از آیه سه سوره مائده به شرح «الیوم أکملت لکم دینکم و أتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الإسلام دیناً» در بالای این تصویر و همچنین بخشی از خطبه غدیر یعنی عبارت «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» در پایین آن مشاهده می‌شود. در چهار طرف اثر نیز با خطی خوش، آیه 67 سوره مائده در چهار عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم»، «یا أیها الرسول بلغ ما أنزل إلیک من ربک و إن»، «لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس» و «إن الله لایهدی القوم الکافرین»، کتابت شده است. آیه‌ای که در ترجمه آن چنین آمده است: «ای فرستاده ما آنچه را از ناحیه پروردگار به تو نازل شده برسان و اگر نکنی(نرسانی) اصلاً پیغام پروردگار را نرساندی و خدا تو را از (شر) مردم نگه می‌دارد، زیرا خدا کافران را هدایت نمی‌فرماید(به مقاصدشان نمی‌رساند)». علاوه بر این در بالاترین بخش تابلو، سخن امام خمینی(قدس سره) که «پشتیبان ولایت فقّیه باشید تا به مملکت شما آسیب نرسد»، به چشم می‌خورد.
متن: آرزو مستأجر حقیقی

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 1303