بيشتر
تابلوی «مناجات ناشنوایان»
تاریخ : 1395/8/5 چهارشنبه
تعداد بازديد: -

تابلوی «مناجات ناشنوایان»

سنگ‌های فیروزه و عقیق از دور صدایت می‌زدند. نزدیکتر که رفتی، محو اشعار زیبایی شدی که دلت را با ناشنوایان سرزمینت پیوند می‌زد. بیت به بیت خواندی:
ما خیل بندگانیم ما را تو می‌شناسی/ هر چند بی‌زبانیم ما را تو می‌شناسی
آیینه‌ایم و هرچند لب بسته‌ایم از خلق/ بس رازها که دانیم ما را تو می‌شناسی
از قیل و قال بستند، گوش و زبان ما را/ فارغ از این و آنیم ما را تو می‌شناسی
از وادی خموشی راهی به نیک‌روزی است/ ما روزبه، از آنیم ما را تو می‌شناسی
ابیات بر دلت نشست. نگاهی بر بخش بالایی تابلو کردی و تازه فهمیدی شعری را با عنوان «مناجات ناشنوایان» که مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) آن را سروده‌اند، خوانده‌ای...
در کتیبه تابلوی معرق فیروزه مناجات ناشنوایان، چند بیت از غزل منتشر نشده رهبر معظم انقلاب نقش بسته است. البته این شعر ارزشمند به مناسبت سی‌ام سپتامبر؛ روز جهانی ناشنوایان، در برنامه گرامیداشت این روز در میان خیل عظیم ناشنوایان کشور در سال 1388 و در سازمان بهزیستی قرائت شد.
این تابلو بی‌بدیل توسط زوج هنرمند، حسین نیک‌طلب نیشابوری و مهین باغشینی، در خرداد 1389 ساخته و به مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تقدیم شده است و معظم‌له آن را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.
حسین نیک‌طلب، متولد سال 1355 در نیشابور و جانباز 50 درصد جنگ تحمیلی است. نیک‌طلب خوش‌نویسی است که از او به عنوان استاد هنر «فیروزه‌‌شناسی» نیز نام برده می‌شود و آثار نفیس بسیاری را با شیوه هنری ابداعی خود خلق کرده است. این هنرمند جانباز به شیوه خاص خود، سنگ‌های فیروزه نیشابور و عقیق را روی تابلوهای خوش‌نویسی‌اش می‌چیند و اثری کم‌نظیر می‌سازد. به طور نمونه تا کنون محتوای آیات، احادیث و اشعاری از شاعران بزرگ ایران و همچنین چند سروده از مقام معظم رهبری را با استفاده از این شیوه ساخته است.
تابلوی خوشنویسی مناجات ناشنوایان شامل کتیبه‌ای از جنس سنگ فیروزه است که بر روی زمینه‌ای از قطعات کوچک (در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف) سنگ عقیق قهوه‌ای رنگ، خلق شده است. این تابلو درون یک قاب ملامینه قهوه‌ای با تزیینات طلایی به ابعاد 55× 93 سانتی‌متر قرار دارد و این قاب نیز در درون یک قاب بزرگ‌تر به ابعاد 81×121 سانتی‌متر گذاشته شده است. همچنین تمام بخش‌های این اثر دارای روکش پلی‌استر شفاف است و سنگ‌های فیروزه و عقیق، جلوه خاصی به این اثر که در گنجینه هدایای مقام معظم رهبری موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، بخشیده است.
متن: آرزو مستأجر حقیقی

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 1105