بيشتر
تِترا دِراخم نقره اسکندر سوم مقدونی
تاریخ : 1395/8/14 جمعه
تعداد بازديد: -

تِترا دِراخم نقره اسکندر سوم مقدونی

صدای کوبیدن چکش و بوی فلز مذاب می‌آید. استادکار می‌کوبد نقشی ماندگار بر روی فلزهای کوچک. او گرمای کارگاه را بر جان می‌خرد تا دایره‌هایی از جنس طلا، نقره و مس، بسازد. دایره‌های کوچکی که چشم‌های پیر و جوان را مجذوب می‌کند و صدای جیرینگ جیرینگ‌شان در جیب‌ها، لبخند را بر لبان صاحب آن‌ها می‌نشاند. این فلزهای ارزشمند دست به دست راهی بازار می‌شود و در کسب و کار مردم رونق و تکاپو به ارمغان می‌آورد. آخر این دایره‌ها، سکه‌های فلزی هستند که همگان آن‌ها را به عنوان پول رایج آن سرزمین می‌شناسند. سکه‌هایی که در کارگاه‌های ضرب سکه چکشی متولد می‌شوند و سال‌های طولانی در بلاد گوناگون می‌گردند و می‌چرخند تا سرانجام دیگر جایی در بازار ندارند. زیرا سکه‌هایی با طرح و نشان جدید جای آن‌ها را می‌گیرد. در این بین، برخی در زیر خروارها خاک‌ به خواب ابدی فرو می‌روند و بعضی نیز راهی سفر جدیدی می‌شوند. سفری در هزارتوی تاریخ تا سرانجام از خانه یک مجموعه‌دار سر در بیاورند و یا پشت ویترین موزه‌ای چشم‌نوازی کنند...
اگرچه اکنون نمی‌توان با آن‌ها خریدهای معمول روزانه را انجام داد، اما باید گفت نه تنها از ارزش آن‌ها کم نشده است بلکه قدمت تاریخی و نایاب بودن‌شان، ارزش آن‌ها را دو چندان کرده است. اکنون آن‌ها بخشی از تاریخ و فرهنگ یک ملت شده‌اند و باید در حفظ و نگهداری آن‌ها کوشید. باید آن‌ها را دید و بررسی کرد، زیرا در طرح و نگارهای ضرب شده بر روی آن‌ها، ممکن است قطعه‌ای از پازل گمشده تاریخ یک کشور نهفته باشد.
در گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه مرکزی آستان قدس رضوی، تعداد بیشماری از این یادگاری‌های تاریخی نگهداری می‌شود. آثاری کم‌نظیر که در پشت ویترین‌های شیشه‌ای می‌توان برخی از آن‌ها را دید. با این مقدمه، نگاهی می‌اندازیم به سکه نقره تترا دراخمایی (چهار درهمی) اسکندر سوم مقدونی که از برترین سکه‌های این گنجینه به شمار می‌رود.
بر روی این سکه نقره، نیم‌ رخ هرکول، پهلوان اسطوره‌ای یونان باستان، با کلاهی از پوست شیر به چشم می‌خورد. البته در پشت آن نیز نمایی از زئوس(الهه بزرگ خدایان یونان باستان) و نام اسکندر به خط یونانی قابل مشاهده است.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسکندر سوم مقدونی(336 - 323 ق.م)، کشورگشای اهل مقدونیه بود که در غرب مشهور به اسکندر کبیر و در ایران مشهور به اسکندر گجسته است. او در سال331ق.م، با شکست ارتش ایران به فرماندهی داریوش سوم، به سلطنت آخرین پادشاه از دودمان هخامنشیان پایان داد و ثروت و قلمرو عظیم هخامنشیان را از آن خود کرد. و اکنون این سکه کوچک در میان صدها سکه این گنجینه ماندگار شده است. سکه‌ای که راهی طولانی طی کرده است تا امروز مورد توجه اهل فرهنگ و تاریخ قرار گیرد.
متن: آرزو مستأجر حقیقی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 2510