بيشتر
تابلوی مسجد النبی
تاریخ : 1395/9/9 سه‌شنبه
تعداد بازديد: -

تابلوی مسجد النبی


خودت را در میان زن و مردهایی می‌بینی که با زبان دیگری سخن می‌گویند. برخی سفیدند و بعضی دیگر سیاه، اما در دل تک تک آن‌ها نوری روشن است. چشم دوخته‌ای به گنبد سبزرنگ مسجد و زیر لب نجوا می‌کنی. از راه دوری آمده‌ای و در این سرزمین غریبی، اما در این مکان نورانی، حال و هوای دیگری داری. قدم‌هایت را تندتر بر می‌داری تا زودتر برسی. برسی داخل مسجد و نماز زیارت بخوانی. از سفارش‌های دوست و آشنا بگویی. می‌دانی که حرف‌های ناگفته فراوانی داری تا با پیامبر اکرم(ص)، بگویی. آخر اینجا مسجد النبی است. مسجد پیغمبر در شهر مدینه است و آرامگاه پیامبر اسلام، حضرت محمد مصطفی(ص) در آن قرار دارد. زیارت در این مکان، وصف‌نشدنی است.
بی‌شک این خاطره در ذهن تک تک زائران مسجد پیامبر اکرم(ص) مانده است. خاطره‌ای زیبا که بسیاری از شیفتگان اهل بیت(ع)، آرزوی داشتن آن را دارند.در واقع، مسجد النبی، مسجد تاریخی مدینهاست که آن راپیامبر اسلامدر سال نخست هجری و در نخستین روزهای ورود به مدینهبه دست خود و به همراهی مهاجرینو انصارساخت. آرامگاه پیامبر اسلام، که در منزل او واقع بود، پس از توسعه مسجد در آن قرار گرفت. این مسجد از معروف‌ترین مسجدهای مسلمانان و از مهم‌ترین زیارتگاه‌های‌شان به شمار می‌‌رود.
در این میان، در گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی، تابلویی در پشت ویترین‌ شیشه‌ای قرار گرفته که حس حضور در این مسجد را به بازدیدکنندگان آن، یعنی زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) می‌بخشد. نام این تابلو، «مسجد النبی» است که توسط رسول شفقتی، یکی از هنرمندان بنام نقاشی کشورمان خلق شده و به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
در این اثر،نمایی از حضور زائران در مسجد النبی به چشم می‌خورد. شکوه و عظمت این مسجد از این نما قابل مشاهده است. این تابلو نقاشی به سبک رئالیسم و با تکنیک آبرنگ روی مقوای بدون اسید و در ابعاد 34×51 سانتی‌متر کشیده شده است.
رسول شفقتی، خالق این اثر، تا کنون 5 تابلوی نقاشی خود را به بارگاه نورانی شمس الشموس(ع)، اهدا کرده است. آثاری که در آن‌ها با بهره‌گیری از آبرنگ به مضامین مذهبی و طبیعت پرداخته شده است. به طور نمونه به تابلوی ارزشمند«بعد از باران» که به تابلوی صحن سقاخانه امام رضا(ع) نیز شهرت دارد، می‌توان اشاره کرد. این هنرمند با ذوق و قریحهدر سال 1331 در تهران دیده به جهان گشوده است و از کودکی، علاقه وافری به نقاشی و طراحی داشته تا جایی که از همان زمان در مسابقات نقاشی مدارس شرکت می‌کرد. او این هنر را دنبال می‌کند چنانکه از مجلس درس استاد پرویز ایزدپناه، نقاشی رنگ و روغن و آبرنگ را فرا می‌گیرد. توجه به اماکن مذهبی اسلام، در بسیاری از آثار او دیده می‌شود.
متن: آرزو مستأجر حقیقی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 3276