بيشتر
تابلوی قرآن کریم بر روی دُر نجف
تاریخ : 1395/9/10 چهارشنبه
تعداد بازديد: -

تابلوی قرآن کریم بر روی دُر نجف


میخکوب شده‌ای؛ میخکوب اثری کم‌نظیر. اما فقط تو نیستی بلکه دیگر بازدیدکنندگان نیز با شگفتی و دقت خاصی این اثر را نگاه می‌کنند و از ذوق و قریحه خالق آن می‌گویند. در این میان، تو دلت می‌خواهد از این اثر بیشتر بدانی. اثری که مزین به کلام وحی است، اما در ابعادی بسیار کوچک. اثری که از آن به عنوان یکی از شاهکارهای هنر اسلامی یاد می‌شود. نامش را زیر لب زمزمه می‌کنی: «قرآن کریم بر روی دُر نجف». با خود می‌گویی بی‌شک هنرمند این اثر، زمان بسیاری را صرف ساختن چنین شاهکاری کرده است. او خیره شده به این دُرهای کوچک و آیات قرآن کریم را با استادی حک کرده است. می‌دانی دُر نجف، سنگی است صاف و شفاف همچون شیشه که در شهر نجف در کشور عراق یافت می‌شود و بسیار شنیده‌ای که از نظر معنوی نیز مانند عقیق و فیروزه دارای ارزش است. شاید انگشترهای بسیاری از این سنگ گرانبها دیده باشی، اما چنین تابلویی با این نفاست تا کنون نظیرش را هم ندیده‌ای. دلت می‌خواهد ساعت‌ها به این اثر نگاه کنی، آخر شنیده‌ای که دُر نجف آرامش‌بخش است. با خودت می‌گویی بی‌شک موزه آستان قدس رضوی تنها مکانی است که زیبنده نگهداری این اثر بی‌نظیر است. به دیگر بازدیدکنندگان نگاه می‌کنی. زائرانی از کشورهای دور و نزدیک. به خودت می‌بالی که چنین اثری در سرزمین مادری‌ات، در ایران اسلامی و در جوار بارگاه مطهر امام مهربانی‌ها چشم‌نوازی می‌کند.
تابلوی نفیس قرآن کریم بر روی دُر نجف، یکی از آثار ارزشمند گنجینه هدایای مقام معظم رهبری موزه آستان قدس رضوی است که در آن، قسمتی از یک جزء از قرآن، بسیار ظریف بر روی قطعه سنگی از دُر نجف حکاکی شده است. البته 85 قطعه درشت دُر نجف در این تابلو به کار برده شده است. در حقیقت هر پنج قطعه از سنگ‌ها در شکلی تزیینی از نوار فلزی، به شکل گلی درآمده است و در مجموع 17 گل پنج‌پر در قالب کلاژ بر روی زمینه چوب مزین به نقوش ختایی و معرق، درون تابلو قرار گرفته است. این اثر بی‌بدیل به طول 8/70 سانتی‌متر، عرض 2/51 سانتی‌متر و همچنین قطر 5/6 سانتی‌متر در زمینه‌ای چوبی مشبک با قابی برجسته طراحی و ساخته شده است.
این تابلو درون کیسه‌ای پارچه‌ای از مخمل سبز قرار دارد که عبارت «القرآن الکریم» بر روی آن گلدوزی شده است. در مرکز آن نیز عبارت‌های «القرآن الکریم»، «منحوت علی در النجف بأیدی حرفیین نجفیین» و «مقدم السماحة آیة الله السید علی الخامنئی قائد الجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة من العلامة الدکتور السید محمد بحرالعلوم 1425ه، 2004م»، کتابت شده است. در واقع، این اثر در سال 1382، توسط مرحوم دکتر سیدمحمّد بحرالعلوم به مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) اهدا شد که معظم‌له آن را به موزه آستان قدس رضوی تقدیم کردند.
متن: آرزو مستأجر حقیقی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 2222