بيشتر
کتاب نفیس محمّد(ص)
تاریخ : 1395/10/16 پنجشنبه
تعداد بازديد: -

کتاب نفیس محمّد(ص)

در موزه‌های گوشه و کنار جهان، کتاب‌های نفیس بسیاری در پشت ویترین‌های شیشه‌ای چشم‌نوازی می‌کند که مزین به انواع هنرهای اصیل اسلامی است. در این بین، جلدآرایی، هنری است که سابقه‌ای دیرینه‌ در فرهنگ اسلامی دارد و هنرمندان مسلمان بسیاری در این هنر، یک عمر تلاش و ممارست کردند. هنرمندانی که ساعت‌ها در کارگاه‌های جلدسازی مشغول به کار بودند و با دقت و ظرافت خاصی، جلدهای فاخر را برای حاصل دسترنج نویسندگان و کاتبان طراحی کرده و ساخته‌اند. به بیانی دیگر، این هنرمندان، ذوق و هنر خود را تقدیم کرده‌اند به کلام نوشته شده و به کتاب‌ها، ارزشی دوچندان بخشیده‌اند. در واقع هنرمندان جلدآرا، این آثار مکتوب را به میراثی گرانبها مبدل می‌کردند چنانکه هنرمندان دیروز بارها این کار را کرده‌اند و اکنون حاصل هنردست‌شان در موزه‌های مختلف می‌درخشد. البته امروزه نیز بواسطه پیشرفت‌های حوزه صنعت، مسیری هموار در پیش روی بشر قرار گرفته و او بدون محدودیت در استفاده از ابزار و ادوات، می‌تواند تمام قدرت خلاقیت خود را در جلدآرایی به کار گیرد. و چه خوشبخت‌اند اهل قلم که کلام آن‌ها در قابی نفیس که حاصل یک عمر زحمت است جا خوش می‌کند و به‌دست خواننده‌های هنردوست می‌رسد.
 از سویی دیگر، منظور از جلدسازی کتاب، تنها حفظ آن نبوده و نیست بلکه جلدسازی خود هنر و فنی مستقل است که گاه آثار هنری بسیار عالی در آن متجلی می‌شود. همچنین هنر جلدآرایی فقط یک هنر تزیینی نیست. به عبارتی این هنر، نتیجه یک ارتباط عمیق درونی بین هنرمند جلدآرا و اثری است که روی آن کار می‌کند و آن را می‌توان کلاژی از تکنیک و عناصر زیبایی‌شناختی در نظر گرفت که بواسطه آن، آثاری کم‌نظیر خلق می‌شود که چشمان هر اهل ذوق و هنری را مجذوب خود می‌کند.
برخی آثار همچون دُری هستند که تنها یک جلد زیبا زیبنده آنهاست، چنانکه در گذشته تنها کلام وحی در جلدهای نفیس مجلد می‌شد. البته امروزه آثار بزرگان علم و معرفت و همچنین شاهکارهای ادبی، در جلدهای پر زرق و برق قرار می‌گیرند تا به نفاست آن‌ها افزوده شود.
در این میان، کتاب «محمّد(ص)»، اثری است بسیار فاخر و کم‌نظیر که نفاست در گوشه و کنار آن به‌ویژه جلدش به چشم می‌خورد. این کتاب نفیس در گنجینه هدایای مقام معظم رهبری موزه آستان قدس رضوی در معرض دید بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار دارد. این اثر بی‌بدیل با جلد چوبی و صفحاتی از کاغذ گلاسه قهوه‌ای، حاوی سخنان ارزنده پیامبر اکرم(ص) و مطالبی درباره ایشان است. کتاب محمّد(ص) دارای طول 32، عرض 5/24 و همچنین قطر 4 سانتی‌متر است و توسط «علی‌عیسی ابومنهج» تألیف و کتابت شده و در دارالهادی لبنان به چاپ رسیده است. دو پلاک برنجی با عنوان «جواهر مکتوبه» در بالا و دو پلاک برنجی با آرم ناشر و عنوان «دارالهادی» در پایین آن به چشم می‌خورد. جلد این اثر ارزشمند، برشی مستطیل‌شکل خورده است. بر روی این برش، قطعه‌ای به شکل گنبد از جنس برنج دیده می‌شود که عبارت «محمّد رسول الله صلی الله علیه و اله» بر روی آن نوشته شده است. زیر قطعه گنبدی و در کادری صفحه‌مانند، حدیثی از پیامبر اکرم(ص) با متن «إنکم لن تسعوا الناس بأموالکم فسعوهم بأخلاقکم» قابل مشاهده است که معنی آن این است: «با دارایی خود نمی‌توانید دل مردم را به دست بیاورید پس دلشان را با اخلاق (نیک) به دست آورید». این کتاب نفیس در سال 1389، توسط سیدعلی موسوی از لبنان به مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) اهدا شد که معظم‌له آن را به موزه آستان قدس رضوی تقدیم کردند. اثری که هر روزه، میزبان چشم‌هایی است که با عشق و علاقه به آن می‌نگرند و بر ظرافت و هنر خالق آن، آفرین می‌گویند.
متن: آرزو مستأجر حقیقی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 1977