بیشتر
رنج مرا شفا تویی
تاریخ : 1394/11/17 شنبه
تعداد بازديد: -

رنج مرا شفا تویی

آرامش زائران هدف اصلی خادمانی است که در بخش‌های مختلف مجموعه‌ی آستان قدس رضوی مشغول خدمت‌گزاری هستند. اهمیت به نیاز زائران در حوزه‌ی سلامت و بهداشت موجب شکل‌گیری مرکزی چون موسسه درمانی آستان قدس رضوی( دارالشفاء امام) شده است. در این مرکز درمانی بخش‌های مختلفی مانند اورژانس و اتاق CPR، رادیولوژی، آزمایشگاه، داروخانه‌ شبانه‌روزی، دندان‌پزشکی، بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، واحد مامایی، واحد دیالیز و واحد شیمی‌درمانی وجود دارد. به علاوه، این مرکز با دارا بودن کلینیک تخصصی شامل بخش‌های قلب، چشم، گوش، حلق و بینی، اعصاب، داخلی، پوست، ارتوپدی، زنان و زایمان و آنکولوژی به زائران و مجاوران ارائه‌ی خدمت می‌کند. این مرکز نه تنها در داخل دارالشفاء امام رضا(ع) به درمان و حفظ سلامتی زائران می‌پردازد بلکه با استقرار پایگاه‌های ثابت و پایگاه‌های متغیر فوریت‌های پزشکی در داخل حرم مطهر امام رضا(ع) بر روند بهبودی و تندرستی عاشقان حضرت رضا(ع) همت می‌گمارد.
اسناد تاریخی قدمت دارالشفاء امام رضا(ع) را به دوران صفویه نسبت می‌دهند و بر اساس قدیمی‌ترین نسخ و اسناد موجود، فعالیت این مرکز حتی به زمان شاه اسماعیل اول در دوران صفویه در سال 930 هجری قمری بازمی‌گردد. بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دارالشفاء امام رضا(ع) در ساختمانی سه ‌طبقه متصل به صحن آزادی در سال 1359 افتتاح گشت و پس از آن در اواخر سال 1379، مجددا به محل درمانگاه رازی بست بالا خیابان منتقل شد. هم‌ اکنون این مرکز در ضلع شرقی بست شیرازی جنب بازار غدیر واقع شده است. وجود دستگاه‌های پیشرفته و امکانات به‌ روز موجب گشته دارالشفاء امام رضا(ع) بیش‌ از آن‌که یک درمانگاه باشد به مرکزی شبه‌ بیمارستانی شبیه باشد که نیازهای مختلف زائران را در حوزه‌ی درمانی پاسخ می‌دهد.
تعداد 35 پزشک عمومی و 35 پزشک متخصص و فوق تخصص و همچنین 100 کارشناس پرستاری مجرب در این مرکز مشغول به کار هستند. در بخش اورژانس نیز علاوه بر امکاناتی که در دارالشفاء موجود است 4 پایگاه ثابت برای برادران و 2 پایگاه ثابت برای خواهران به صورت شبانه‌روزی به زائران و مجاوران خدمات فوریتی و پزشکی ارائه می‌دهند که در ایام خاص تعداد این پایگاه‌ها افزایش می‌یابد. این پایگاه‌ها در صحن‌های جامع رضوی، جمهوری اسلامی، مسجد گوهرشاد و انقلاب اسلامی برای برادران و دو پایگاه ثابت در رواق‌های دارالاجابه و حاتم خانی برای خواهران واقع شده است.

کلینیک دندان‌پزشکی از قدیمی‌ترین بخش‌های این مرکز محسوب می‌شود و مناسب بودن هزینه‌های درمانی در این کلینیک و هم‌ چنین نوع خدمات و ساعات کاری ارائه‌ی خدمات از جمله ویژگی‌هایی است که زائران و مجاوران را به این بخش درمانی جذب می‌کند. این واحد 7 تخت دندان‌پزشکی دارد که در تمام ایام سال پذیرای زائران و مجاوران می‌باشد. این کلینیک می‌کوشد با فرهنگ اشتباه کشیدن دندان به جای نگه‌داری و ترمیم آن مبارزه کند. مجهز بودن این واحد به بهترین دستگاه‌های عکس تمام فک (پانورکس) یا (او- پی-جی) که یکی از پیشرفته‌ترین تجهیزات دندان‌پزشکی است، این واحد را به یکی از بخش‌های اصلی دارالشفاء امام رضا(ع) تبدیل نموده است.

آزمایشگاه دارالشفاء امام رضا(ع) مانند سایر واحدهای این مرکز، پیشرفته‌ترین تجهیزات را داراست و در بخش‌های خون‌شناسی و هورمون‌شناسی به‌روزترین آزمایشات را انجام می‌دهد. علاوه بر این کلیه خدمات آزمایشگاهی شامل آزمایش خون، نمونه‌گیری، آزمایش ادرار، انجام آزمایشهای طب کار و انجام آزمایشهای غربالگری مخصوص زنان باردار برای اطمینان از سلامت جنین نیز در این واحد انجام می‌گیرد. پرسنل آزمایشگاه از جمله افراد با تجربه و متبحر در زمینه‌ی تحصیلی خود هستند و طبق تائیدیه آزمایشگاه «رفرانس تهران» که کنترل کیفی آزمایشگاه‌های کشور را به عهده دارد و همچنین مطابق نظر «اداره امور آزمایشگاه‌های مشهد» آزمایشگاه دارالشفای امام(ع) جزء برترین آزمایشگاه‌های کشور می‌باشد.
داروخانه دارالشفای امام(ع) بخش دیگری از خدمات درمانی آستان قدس رضوی می‌باشد که انواع مختلف داروی بیماری‌های عمومی، داروهای مربوط به بیماران دیابتی، قلب و عروق و... را به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌دهد. همچنین داروهای بیماری‌های خاصی ‌چون «ام‌اس» و یا داروهای بیماران سرطانی، کلیوی، پیوندی و دیالیزی نیز در این مرکز عرضه می‌شود.
در داروخانه دارالشفاء، حدود 20 پرسنل در بخش‌های نسخه‌پیچی، پذیرش نسخه و صندوق مشغول به کار هستند و 60 پزشک داروساز نیز در این داروخانه حضور دارند که به‌ طور متوسط در تمام ساعات شبانه‌روز حداقل دو پزشک داروساز به خدمت‌رسانی مشغول‌اند.
در کنار تمام خدماتی که در سال‌های عمر دارالشفاء امام رضا(ع) به آحاد مردم ارائه می‌شود، مسئولان و متولیان تلاش می‌کنند واحدهای کاربردی دیگری را نیز به این مرکز اضافه نمایند تا محدوده‌ی بیش‌تری از حوزه‌ی سلامت و درمان زائران رضوی را تحت پوشش قرار دهند. در همین راستا بخش فیزیوتراپی دارالشفاء امام رضا(ع) مجهز به مفیدترین دستگاه‌های روز شامل لیزر، ترکشن و... راه‌اندازی شده است. بخش فیزیوتراپی دارالشفاء امام رضا(ع) با امکاناتی که دارد نه تنها موجب کاهش درد مراجعین می‌شود بلکه با استفاده از ورزش‌درمانی و حرکت‌های مناسب، افراد را از انجام فعالیت‌های روزمره‌ی دردآور باز می‌دارد. این واحد هم‌چنین به مراجعین در جهت اصلاح سبک زندگی و دستیابی به شیوه‌ی مطلوب برای حفظ تندرستی مشاوره می‌دهد
.
با وجود دارالشفای امام رضا(ع) که عمری چند صد ساله دارد، دیگر زائری نگران سلامتی خود نیست. چرا که او می‌داند این‌ جا امنیتی است که آمیخته با معنویت این حریم مقدس، در کنار آرامش جان، سلامتی تن را نیز محفوظ می‌دارد. جایی که شفا حاصل می‌شود و بیماری رخت برمی‌بندد.


نویسنده متن: نعیمه بخشی

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 3586