بیشتر
انجمن ادبی رضوی
تاریخ : 1395/2/4 شنبه
تعداد بازديد: -

انجمن ادبی رضوی

انجمن ادبی رضوی را بهتر بشناسیم
وقتی که ذوق و ادب، رنگ ارادت می‌گیرد
صحن جمهوری اسلامی، در پرتوی تلالوی چراغ‌های حرم مطهر رضوی می‌درخشد. نوای دعا و نیایش از بلندگوها در صحن می‌پیچد و همزمان، شاعران آیینی، قدم به اتاق 154 واقع در این صحن، می‌گذارند. خیلی‌هایشان، برف پیری میهمان سرشان شده است. بعضی‌ها، عصا زیر بغل دارند یا با کمک ویلچر حرکت می‌کنند و بعضی دیگر، جوانند و هنوز در آغاز راه. جوانانی که رسم ادب را از پیشکسو‌ت‌ها آموخته‌اند و حتی برای ورود بر اساتید خود پیشی نمی‌گیرند. ورود به اتاقی کوچک که میزی بزرگ وسط آن را گرفته و سال‌های سال است میعادگاه شاعران پیر و جوانی شده که در شعر آیینی، از بهترین‌های کشور هستند. شاعران انجمن ادبی رضوی.


بیش از 25 سال است که دوشنبه‌های دوست‌داشتنی این انجمن، ترک نشده است. دوشنبه‌هایی معطر به رایحه‌ی خوش ائمه اطهار. دوشنبه‌هایی که بوی نور و مهربانی می‌دهد. دوشنبه‌هایی از جنس صدق و صفا. در این جلسات، تحت هر شرایطی، چه در آفتاب عالم‌سوز تابستون یا هوای پرسوز زمستان، هر هفته از ساعت 17 تا 19، شاعران، گرد هم جمع می‌شوند تا بی‌ریا، خالصانه‌ترین اشعار خود را پیشکش به بهترین ابناء بشر کنند. گاهی شاعرانی آیینی از شهرهای دیگر هم میهمان ویژه جلسه می‌شوند تا در فضای معطرش، نفس بکشند و جلسه را به اشعار خود آغشته سازند. همچنین، در مناسبت‌‌های خاص، تعدادی از اشعار جلسه به آن مناسبت اختصاص می‌یابد.


اما همه‌ی فعالیت‌های انجمن ادبی رضوی وابسته به موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، به جلسات دوشنبه محدود نمی‌شود. برگزاری شب شعرهای ملی و بین‌المللی، از جمله دیگر فعالیت‌های ادبی ارزشمند این انجمن در حوزه‌ی شعر آیینی است. شب شعرهای تحت عنوان «ملکوت هشتم» به مناسبت دهه مبارک کرامت در شهرهای مختلف کشور و یا شب شعرهای مناسبتی دیگر مانند «طلوع بعثت»، «ماه مجلس»، «در عزای خورشید» و... همچنین در بخش شب شعرهای بین‌المللی می‌توان به شب شعر «رسول عشق» اشاره کرد که در آن شاعرانی از پاکستان، هندوستان، تاجیکستان و افغانستان، حضور پیدا کردند و اشعار خود را در مدح رسول نیکی‌ها به آن پیامبر راستین، پیشکش کردند.


نشست‌های تخصصی در حوزه شعر آیینی، همیشه جزو لاینفک جلسات انجمن ادبی رضوی بوده است. در این جلسات که با حضور بهترین اساتید کشوری تشکیل می‌شود، مباحثی مانند اشعار فاطمی، اخلاص در شعر آیینی، پاسداشت زبان فارسی در شعر آیینی، نقش ادبیات آیینی در پیروزی انقلاب اسلامی و... مطرح می‌شود تا شاعران، به آن بیندیشند، درباره‌اش تبادل نظر ‌کنند و ضمن بالا بردن سطح اطلاعات خود در ادبیات آیینی، آگاهی‌های لازم و مورد نیاز جامعه‌ی خود را به دست بیاورند.


از دیگر فعالیت‌های انجمن ادبی رضوی که حوزه‌هایی جز شعر آیینی را دربرمی‌گیرد می‌توان به نقد و بررسی و پژوهش کتاب، داستان‌نویسی، درام‌نویسی، فیلم‌نامه‌نویسی و نمایش‌نامه‌نویسی اشاره کرد که همه ساله برگزاری کارگاه‌های تخصصی در این موضوعات توسط انجمن با حضور اساتید کشوری انجام می‌شود. چاپ آثار ارزنده‌ای مانند کتاب‌های چند جلدی نمایش‌نامه‌های بزرگسال و کودک و نوجوان رضوی که حاصل این کارگاهها بوده است تحت عنوان «از پشت پنجره» با همین هدف، توسط انجمن، انجام شده است. همچنین تالیف رمان دوجلدی «غریب قریب» با موضوع تاریخچه‌ی حرم مطهر رضوی، که جوایز متعددی را برای نویسنده خود سعید تشکری به همراه داشته است، از دیگر اقدامات ارزنده انجمن در راستای توجه به آثار ادبی است.


مجموعه شعر «نیایش‌نامه»، مجموعه چند جلدی «شمیم بهشت»، «هشتاد و هشت شعر رضوی»، «چلچراغ صلوات»، «خورشید ولایت»، «گلبرگ‌های احساس»، «این حسین کیست؟» و «صد سال شعر خراسان»، بعضی از کتاب‌های حوزه شعر هستند که توسط انجمن ادبی رضوی طی سال‌های اخیر به چاپ رسیده‌اند. همچنین جمعی از اساتید و شاعران آیینی انجمن نیز که دارای مقامات کشوری هستند، تعداد زیادی کتاب شعر دارند که از بین آن‌ها می‌توان به «رستاخیر لاله‌ها» و «ستایش‌گران خورشید» از محمدجواد غفورزاده(شفق)، «صد پرده آواز خاموش»، «سُرمه‌ای درغزل» از غلامرضا شکوهی، «مسافر کربلا» و «چشمه خورشید» از محمدعلی سالاری ثانی، «گل‌های اشک»، «جلوه‌های رسالت»، «نغمه‌های ولایت» و «سفینه‌های نور» از سیدرضا موید خراسانی و «آفتابگردان‌های سرزمین مادری» از محمدرضا سرسالاری اشاره کرد. کتاب‌هایی که هر یک دریچه‌ی تازه‌ای از احساس و ارادت را نسبت به ائمه معصومین، به روی مخاطب خود باز می‌کند.


متن: هدیه سادات میرمرتضوی

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 2399