بیشتر
عطری آغشته به معنویت
تاریخ : 1395/3/31 دوشنبه
تعداد بازديد: -

عطری آغشته به معنویت

شکوفه می‌روید از دستان زائر وقتی که دعا می‌خواند به درگاه خدا، جوانه می‌زند چشم‌هایش وقتی که خیره به گنبد طلایی و مناره‌ی بلند اشک می‌ریزد. سبز می‌شود دل زائر و نور می‌گیرد از حریم دوست. طراوات این خانه‌ی روشن، سرسبزی این حریم مقدس چشم‌نواز است و دل‌انگیز. در میان شکوفه‌های بهاری که بر دل زائران می‌روید، در گوشه و کنار این بارگاه همیشه امن، گل‌ها و گیاهانی روییده و کاشته شده‌ است که هرچند در نگاه اول به چشم زائران نمی‌آید اما بر زیبایی سرشار حرم مطهر افزوده‌اند. گویی حرم تنها یک فصل دارد و آن هم بهار است که این چنین با زائران عاشق و زیبایی‌های روح‌افزایش طراوت و تازگی می‌بخشد.

گل‌های چهارگوشه‌ی ضریح که غبار از چشم زائران می‌شوید و بر هر گلبرگشان دعایی گره خورده شاید چشم‌نوازترین بخش گل‌آرایی در حرم باشد. چینش این گل‌ها در چهارگوشه‌ی ضریح مطهر و همچنین گل‌آرایی صحن‌ها و فضاهای مختلف حرم مطهر به صورت گلدان‌هایی کوچک و زیبا از وظایف بخش شمیم رضوان است. این واحد از سال ۱۳۸۵ به بسته‌بندی گل‌های ضریح و گل‌آرایی حرم مطهر همت گمارده و در این زمینه به فعالیت پرداخته است.

گل‌هایی که در گوشه و کنار حرم مطهر به چشم می‌خورند و هم‌چنین گل‌های چهار گوشه ضریح مطهر از سوی موسسه باغات آستان قدس رضوی و با سفارش مدیریت خدمه معاونت اماکن متبرکه خریداری می‌شوند. پس از آن افرادی ماهر و خبره در زمینه‌ی گل‌آرایی آن‌ها را چیده و توسط بخش شمیم رضوان به حرم مطهر آورده می‌شوند. چنان‌که آمارها نشان می‌دهد روزانه پانصد شاخه و سالانه حدود 200 هزار شاخه گل به عنوان گل‌های فوق ضریح مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
تعویض گل‌های فوق ضریح در مراسمی خاص و پیش از ساعت هشت صبح انجام می‌شود. این مراسم ویژه با حضور سرکشیک روز خدام، 7 نفر از خدام، 6 نفر از فراشان و یکی از مسئولین کشیک انتظامات انجام می‌گیرد. خادمان با ورود از در طلای پیش روی مبارک مراسم را آغاز می‌کنند. خدام کرسی مخصوصی را در گوشه سمت راست پیش روی مبارک قرار داده و سرکشیک روز از پله‌های کرسی بالا می‌رود و با سلام و عرض ارادت به ساحت حضرت رضا(ع) گلدان را از گوشه‌ی ضریح برداشته و به فراشان می‌دهد. سپس گل‌های تازه در جایگاه تعبیه شده، قرار می‌گیرد، این عمل در سه‌ گوشه‌ی دیگر نیز انجام می‌شود و بوی خوش گل‌ با عطر معنویتی که از ذکر صلوات زائران و شکر و سپاس خادمان برخاسته، در هم می‌آمیزد. گل‌های روز قبل در جعبه‌های مخصوصی قرار می‌گیرند و به کارگاهی که در صحن غدیر واقع است، منقل می‌شوند. گل‌های مورد استفاده در روی ضریح مطهر بیش‌تر از انواع شاخه بریده مثل گلایل، مریم، میخک، رز، ژرورا، مارگریت و زنبق هستند که بسیار مقاوم بوده و برای مدت 24 ساعت با وجود ازدحام جمعیت و گرمای سطوح فوقانی ضریح مطهر، باطراوت باقی می‌ماند. این گل‌ها پس از انتقال به کارگاه در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌گیرند و توسط واحد بسته‌بندی در شرایطی کاملاً بهداشتی و به دور از غبار و آلودگی پرپر می‌شوند. بعد از آن، گل‌ها در سبدهای مخصوصی قرار می‌گیرند. سپس آن‌ها را در داخل دستگاه خشک‌کن می‌گذارند تا به مدت دوازده ساعت باقی مانده و خشک شوند. کیفیت خشک شدن به گونه‌ای است که رنگ و حالت گل‌ها تغییر نمی‌کند و شکل طبیعی‌شان حفظ می‌شود. گل‌هایی که امروز در دستگاه گذاشته شده‌اند، روز بعد خارج شده و همراه با کتابچه‌های موضوعی و متناسب بسته‌بندی می‌شوند. روزانه هشتصد بسته‌ی آماده شده در رواق غدیر و در فاصله‌ی نماز صبح بین زائران توزیع می‌گردد.

آراستن صحن‌های حرم مطهر به گل‌ها و گلدان‌ها در تمام روزهای سال انجام می‌شود با این حال در ایام خاص و به ویژه اعیاد رنگ و بوی دیگری دارد و خاص‌تر از همیشه صورت می‌گیرد. به طور معمول پنج الی شش هزار گلدان در حرم مطهر وجود دارد که تعدادشان در مناسبت‌های ویژه به بیش از سیصد هزار گلدان می‌رسد. واحد گل‌آرایی در بخش شمیم رضوان کاشت گل در گلدان‌ها، تعویض، جابه‌جایی و رسیدگی و مراقبت از آن‌ها را برعهده دارد و تلاش می‌کند در این زمینه تنوع لازم را به خرج دهد.

آمارها نشان می‌دهند که سالانه بالغ بر چهارصد هزار بوته و شاخه گل شامل انواع گل‌های فصلی، دائمی و آپارتمانی به منظور گل‌آرایی و تزیین صحن‌های اماکن متبرکه رضوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گل‌ها گاهی هدیه‌ای هستند به ساحت حضرت رضا(ع) و گاهی نذری هستند که نیتی در خود دارد و از سوی تولیدکنندگان گل و گیاه از سراسر کشور به مشهد می‌آیند. تولیدکنندگان از شهرهای مختلفی هم‌چون تهران، کرج، تنکابن، شیراز، اصفهان، تعدادی از شهرهای شمالی کشور گل‌های خود را به مشهد می‌فرستند. 5 تا 10 روز در سال گل و گیاهان مورد استفاده در بخش گل‌آرایی هدیه و نذری هستند و در باقی ایام سال خریداری می‌شوند.
فضای حرم مطهر رضوی همواره آکنده از عطر و بوی معنویت است و هربار که نگاه زائری به گلی یا گلدانی می‌خورد، پیوند می‌زد حال خوبش را به گلبرگی و شاخه‌ای. برای زائران طراوت گل‌های حرم حال خوب مضاعفی است که از هوای این حریم مقدس کسب می‌کنند.

متن: نعیمه بخشی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 3166