بیشتر
 بخوان به نام پروردگارت
تاریخ : 1395/5/3 يكشنبه
تعداد بازديد: -

بخوان به نام پروردگارت

نگاهی به برخی فعالیت‌های مرکز دارالقرآن کریم
وقتی کلام آسمانی‌اش را با صوتی دلنشین می‌شنویم، با آیه‌آیه‌اش، بال و پر می‌گیریم و تا عرش به پرواز درمی‌آییم. از لطافت این کلام، اشک بر چشمان‌مان شبنم می‌زند و از هیبت و عظمتش، دلمان به لرزه می‌افتد. ولی شاید تعداد کمتری از ما آنقدر که از شنیدن کلام خدا لذت می‌بریم به فکر تدبر و اندیشه در آیات الهی قرآن و تفسیر آن باشیم. قرآنی که هنوز با وجود گذشت بیش از 1400 سال از نزول پر خیر و برکتش در هر کلمه، رازی سر به مهر پنهان کرده و در هر آیه، پندی نهفته دارد.
تدبر در قرآن، تدبر در سیره معصومین(ع)، تفسیر، نهج‌البلاغه، عصر غیبت، آیات‌الاحکام 1 و 2 تنها نام برخی از کلاس‌هایی است که توسط اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی برای علاقه‌مندان مهیا شده تا بیش از پیش با عمق کلام الهی و سیره‌ی ائمه اطهار آشنایی پیدا کنند. این اداره با هدف آموزش و ترویج علوم قرآنی به زائرین و مجاورین، در محل سابق مدرسه‌ی علمیه‌ی یوسفیه در صحن جمهوری اسلامی روضه‌ی منوره تاسیس شده و در فضایی باشکوه که مزین به انواع هنرهای ایرانی و اسلامی است در دو بخش آموزشی و ترویجی، به فعالیت می‌پردازد. واحد مهدالرضا(ع)، واحد قرائت و حفظ، واحد تفسیر و حدیث و واحد سمعی و بصری مربوط به بخش آموزش و واحدهای محافل و مسابقات، هنرهای قرآنی و ختم تلاوت نور، مرتبط با فعالیت‌های ترویجی این مرکز هستند.
واحد مهدالرضا ویژه‌ی خردسالان، که هر سال کودکان زیادی را با شیوه‌ی منحصر به فرد استاد محسنی با کلام الهی آشنا می‌کند، امسال برای نخستین بار، در تابستان برای کودکان فرصتی مهیا کرد تا با شرکت در 40 کلاس‌ مهدالرضا وابسته به اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی، در 31 شعبه که در مناطق 12 گانه مشهد وجود دارد، دل‌های زلال خود را در چشمه‌سار علوم قرآنی شستشو دهند. علاوه بر دوره‌های آموشی مهدالرضا در طول سال، این واحد، کارگاهی دائمی در دارالقرآن دارد که همه‌ روزه، ظهر و عصر با برنامه‌های متنوعی چون پخش پویانمایی، درست کردن کاردستی، قصه‌های قرآنی، بازی و مسابقه و... پذیرای زائرین کوچک است. جشنواره نسیم بهشت ویژه کودکان مهدالرضا هر سال در ایام تابستان، طی اردویی یک روزه، برگزیدگان خود را در رشته‌های مختلف قرآنی، معرفی می‌کند. این جشنواره امسال دوازدهمین دوره را پشت سر گذاشت.
در واحد قرائت و حفظ دارالقرآن، دوره‌های آموزش روخوانی، روان‌خوانی، تجوید مقدماتی و تکمیلی، حفظ و صوت و لحن در قالب کلاس و کارگاه در حرم مطهر رضوی و مراکز قرآن رضوی شهرستان‌ها و مناطق دوازده‌گانه شهر مشهد برگزار می‌شود. همچنین این واحد کارگاه‌های کوتاه‌مدت روخوانی، روان‌خوانی، تجوید و حفظ قرآن کریم را ویژه زائران در تمام سال برگزار می‌کند. برگزاری جلسات هفتگی آموزش قرائت قرآن هفته‌ای یک جلسه و در ماه مبارک رمضان هر شب در بیش از 20 شعبه مشهد از دیگر فعالیت‌های این واحد است. این واحد کارگاه مشاوره تخصصی قرائت و حفظ دارد که صبح‌ها ویژه خواهران و عصرها ویژه برادران، زائران را با اشکالات قرائت آشنا کرده و به تصحیح قرائت نماز و راهنمایی آن‌ها می‌پردازد. در کارگاه حفظ، تحویل محفوظات و گرفتن برنامه حفظ، رفع اشکال، دریافت گواهینامه در صورت کسب نمره قبولی در سطوح اعلام شده هفته‌ای چهار روز انجام می‌شود. همچنین کارگاه‌های آموزشی قرائت و حفظ ویژه زائران بارگاه توسط این واحد برگزار می‌شود. جلسات آموزشی قرائت قرآن کریم نیز فرصتی فراهم می‌کند تا زائرین در حضور اساتید و قاریان بین‌المللی، قرآن تلاوت کنند و اساتید نکات آموزشی را ارائه دهند.
در واحد تفسیر و حدیث کلاس‌های تدبر در قرآن، تدبر در سیره معصومین(ع)، تفسیر، ترجمه و مفاهیم، آیات‌الاحکام، نهج‌البلاغه، عصر غیبت و صحیفه سجادیه در حرم مطهر و مراکز قرآنی مشهد و شهرستان‌ها برگزار می‌شود. سلسله نشست‌های تفسیر و حدیث نیز در دارالقرآن با محوریت موضوعاتی مانند تدبر در قرآن، تفسیر و... ویژه زائران همراه با مسابقه برگزار شده و جوایزی اهدا می‌شود. حلقه‌های تدبر در قرآن در فضایی صمیمی زائران را با سوره‌های قرآن آشنا کرده و پرسش‌های آن‌ها توسط استاد پاسخ داده می‌شود. در کارگاه تفسیر و حدیث زائران و مجاوران می‌توانند از کتابخانه برای تحقیق و پژوهش‌های قرآنی و حدیثی استفاده کنند و مشاوره‌های لازم را از اساتید دریافت کنند. در کارگاه پاسخگویی به سوالات قرآنی و حدیثی زائران حضوری یا تلفنی شبهات خود را در زمینه قرآن و عترت از اساتید مجرب این قسمت پرسیده و پاسخ دریافت می‌کنند.
واحد سمعی و بصری با گردآوری، تنظیم آلبوم‌هایی از تلاوت‌های مجلسی قاریان ممتاز و بین‌المللی، نصب فایلهای صوتی قرآن در گوشی همراه زائران و معرفی سایت‌های قرآنی به آن‌ها خدمت می‌کند. در این واحد فضایی برای استفاده از نرم‌افزارها و سایت‌های قرآنی برای سنین مختلف از جمله نرم‌افزارهای انیمیشنی برای کودکان فراهم است و کودکان زائر می‌توانند چند دقیقه به تماشای این برنامه‌ها بنشینند.
واحد محافل قرآنی شامل قرائت قرآن و اذان در طول روز در سه افق شرعی، ترتیل قرآن کریم همه روزه پس از نماز جماعت صبح و محافل انس با قرآن با حضور قاریان ممتاز و بین‌المللی و گروه‌های تواشیح و ابتهال است. مسابقات قرآنی از دیگر فعالیت‌های این واحد است که روزانه، برگزار می‌شود. در این مسابقات زائران با رجوع به قرآن پاسخ سوال را یافته و ضمن تلاوت آیه با مفاهیمش آشنا شده و در محفل روز بعد جوایزی دریافت می‌کنند. جُنگ‌های قرآنی نیز با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با مفاهیم قرآن و عترت در قالب قصه، نمایش، مسابقه و... در دارالقرآن برگزار می‌شود.
در واحد هنرهای قرآنی نیز چهار کارگاه خوشنویسی، نقاشی، تذهیب و معرق برای علاقه‌مندان تدارک دیده شده است. علاقه‌مندان می‌توانند در این واحدها هم آموزش ببینند و هم اگر صاحب هنر هستند آثار فاخری از خود به جا بگذارند و همچنین از اساتید، آثار هنری قرآنی ارزشمندی به رسم یادگار دریافت کنند.
واحد ختم تلاوت نور با ارائه برنامه‌ای منظم به زائران علاقه‌مند کمک می‌کند با تلاوت قرآن کریم، ذکر صلوات و ادعیه با کلام وحی و عترت انس و الفت بیشتری بگیرند. این واحد روزانه، مجالس ختم قرآن را در دارالقرآن برگزار می‌کند که با استقبال زائران همراه می‌شود. در این جلسات با قرائت نیم حزب از قرآن توسط هر زائر کل قرآن ختم می‌شود.

فصل تابستان فرصت مناسبی برای قرآن‌آموزان فراهم کرده تا به کمک اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی در کلاس‌های گوناگون این مجموعه شرکت کرده و اوقات فراغت را به انس بیشتر با کلام الهی بگذرانند. برخی از کتاب‌های تدریس شده در این دوره عبارتند از دو کتاب «روخوانی و روان‌خوانی» و «تجوید تکمیلی» تالیف حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی یعقوبی. کتاب «منابع کاربردی حفظ» استاد مهدی حسنی. کتاب «آسان بیاموزید، زیبا بخوانید» نوشته احمدرضا محسنی برای کودکان مهدالرضا(ع). کتاب‌های «تدبر در قرآن» و «تدبر در سیره اهل بیت(ع)» نوشته حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین الهی‌زاده. کتاب «نگین آفرینش» برای کلاس عصر غیبت، کتاب «ترجمه‌ و مفاهیم» و کتاب‌های «درس‌نامه نهج‌البلاغه» و «درس‌نامه آموزشی آیات‌الاحکام» برای کلاس‌های نهج‌البلاغه و آیات‌الاحکام.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 2530