خبرخوان خبرخوان
مدرسه میرزا جعفر
تاریخ : 1393/2/18 پنجشنبه
تعداد بازديد: -

مدرسه میرزا جعفر

این بنای باشکوه در قسمت شمالی صحن انقلاب اسلامی(عتیق) واقع است و از شمال و شرق به ساختمان جدیدالاحداث دانشگاه رضوی، از جنوب به صحن انقلاب اسلامی و از غرب به بست شیخ طبرسی محدود می‌شود.
این مدرسه دارای ساختمان دو طبقه با صحن مستطیلی شکل به همراه دو ایوان شمالی و جنوبی و با 85 غرفه در زمره بناهای تاریخی است که در دوره صفویه به هنگام سلطنت شاه عباس دوم ساخته شد.این مدرسه را دو برادر به نام‌های «میرزا محمد طاهر مشهور به وزیر خان» و «میرزا محمد جعفر مشهور به سروقد» در سال 1059 قمری ساخته‌اند.از آنجایی که میرزا جعفر تصدی ساخت آن را بر عهده داشته و موقوفاتی نیز برای آن در نظر گرفته بود به نام او مشهور شده است.
مدرسه میرزا جعفر در راستای اجرای سیاست ضد دینی حکومت پهلوی مورد بی‌توجهی و در آستانه نابودی کامل قرار گرفت تا اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به همت تولیت آستان قدس رضوی با رعایت معماری سنتی با نقشه و طرح قبلی به شکل باشکوهی بازسازی شد و به عنوان بخشی از دانشگاه علوم اسلامی رضوی مورد استفاده قرار گرفت.
از اساتید بنام و معروف مدرسه میرزا جعفر می‌توان به آیات عظام : شیخ محمد نهاوندی، شیخ محمد تقی ادیب نیشابوری، حاج میرزا جواد آقا تهرانی، شیخ عباس قمی، حاج شیخ حسنعلی مروارید، شیخ علی فلسفی، سید علی خامنه‌ای(رهبر معظم انقلاب اسلامی)، علی مشکینی و ... اشاره کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 3354