خبرخوان خبرخوان
مدرسه پریزاد
تاریخ : 1393/10/14 يكشنبه
تعداد بازديد: -

مدرسه پریزاد

مدرسه پریزاد در ضلع جنوب‌غربی حرم مطهر و رواق دارالسیاده، روبروی مدرسه دودر و جنب رواق دارالولایه واقع شده در حالی که به هنگام تاسیس در حاشیه یکی از بازارهای اصلی به نام «بازار زنجیر» قرار داشت. این بنا از مدارس تاریخی و معروف حوزه علمیه مشهد است که در دوره تیموریان، زمان حکومت شاهرخ میرزا در سال 823 ه.ق. توسط پریزاد خانم ندیمه گوهرشاد همسر شاهرخ میرزا احداث شد. این مدرسه همانند دیگر مدارس دوره تیموری بنایی چهار ایوانی است که با 300 مترمربع مساحت در دو طبقه احداث و 22 حجره دارد. آن چنانکه در وقفنامه مذکور است این مدرسه مخصوص استفاده طلاب زائر(حداکثر به مدت دو ماه) جهت استراحت و برگزاری جلسه‌های درس و بحث در مدت زیارت، بنا گردیده است.
این مدرسه تاکنون چندین بار مرمت و بازسازی شده ولی هیچگاه سازه اصلی آن تغییر نکرده است. از آن جمله تغییراتی است که در زمان شاه سلیمان صفوی توسط نجف قلی خان بیگلر بیگی در سال 1091 ه.ق. انجام شده است.
مدرسه پریزاد در حال حاضر زیر نظر اداره پاسخگویی به سوالات دینی و اطلاع‌رسانی که یکی از ادارات معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی می‌باشد قرار دارد و شامل بخش‌های پاسخگویی به مسائل شرعی به صورت حضوری، تلفنی و مکاتبه‌ای، مشاوره دینی، پاسخگویی به سوالات مکاتبه‌ای، حلقه‌های معرفت، حرم‌شناسی، رایانه و اطلاع‌رسانی است.

عناوین مرتبط :
عکس‌های قدیمی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 5829