خبرخوان خبرخوان
بيشتر
تبر و تبرزین؛ از سلاح‌های سرد قدیم
تاریخ : 1392/12/17 شنبه
تعداد بازديد: -

تبر و تبرزین؛ از سلاح‌های سرد قدیم

در گالری سلاح موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی که در تیرماه سال 1378 افتتاح شده است، سلاح‌ها و ادوات جنگی دفاعی بعد از اسلام در ایران به چشم می‌خورد. هم‌چنین قدیمی‌ترین سلاح تاریخ‌دار به نمایش درآمده در این گنجینه، کمان لاکی روغنی مربوط به دوره‌ صفویه است. از دیگر آثار نفیس گنجینه‌ مذکور می‌توان به شمشیر فولادی با کتیبه‌ طلاکوب با نام فتح‌علی‌شاه قاجار و پیراهن طلسماتی یا پیراهن آیه‌الکرسی که در هنگام رزم مورد استفاده‌ سرداران جنگی بوده است اشاره کرد که بر روی این پیراهن مجموعه‌ای از سوره‌های قرآن، دعاهای جوشن‌ کبیر و صغیر و ادعیه‌ حرز و حجاب امامان معصوم(ع) و جداول طلسماتی نقش بسته است.
یکی از سلاح‌های سرد زیبای موجود در مجموعه‌ گنجینه‌ سلاح موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی، این سلاح زیباست که تصویر آن را می‌بینید. طول کل این سلاح سرد 9/75 سانتی‌متر است که از این مقدار 60 سانتی‌متر به طول دسته‌ و حدود 23 سانتی‌متر به طول و پهنه‌ تیغه‌ این سلاح اختصاص دارد.
این سلاح 788 گرم وزن دارد و دسته‌اش از فولاد است. تبرزین برای شکستن زره، کلاه‌خود و چهارآیینه استفاده می‌شده که سلاحی بسیار خطرناک بوده و وقتی که سلاحی مثل شمشیر نمی‌توانسته علیه زره به کار برده شود، از تبرزین استفاده می‌نمودند.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 6589