خبرخوان خبرخوان
بيشتر
نمونه زره ایرانی
تاریخ : 1393/1/23 شنبه
تعداد بازديد: -

نمونه زره ایرانی

زره ایرانی لباسی بود که جنگجویان برای محافظت از خویش به تن می‌کردند و از به هم پیوستن حلقه‌های آهنی ساخته می‌شد. با روی کار آمدن سلاح گرم، کاربرد زره ابتدا در اروپا و سپس در ایران تا اواخر قاجار به‌طور کل منسوخ شد. در ساخت زره برای این ‌که گردن و شانه‌ها بیشتر مورد اصابت قرار می‌گرفت، حلقه‌هایی که برای این قسمت در نظر می‌گرفتند محکم‌تر، نزدیک به هم و به ‌صورت فشرده ساخته می‌شد ولی در سایر قسمت‌ها از حلقه‌های کمتری استفاده می‌کردند. اصولا یک زره خوب، زرهی بود که صنعت‌گران در ساخت آن چند نکته را رعایت می‌کردند؛ نخست این‌که فولاد آن از مرغوبیت بالایی برخوردار باشد. دوم این‌که حلقه‌های زره با دقت به یکدیگر متصل شده باشد و سومین نکته این ‌که قطر مفتول‌های آهنی متناسب با اندازه حلقه‌ها باشد. یعنی مقیاس ضخامت آهن با اندازه تطبیق نماید.
زرهی که در تصویر مشاهده می‌کنید از ادوات جنگی است که در موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی (طبقه‌ دوم) به نمایش درآمده است. این زره به طور کلی 72 سانتی‌متر طول دارد و از اشیائی است که در بازدیدهای موزه، توجه جوانان و نوجوانان بسیاری را به خود جلب می‌کند.
از گنجینه‌ سلاح موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی خوب است بدانید که این گالری در تیرماه سال 1378 افتتاح شده است و در آن، سلاح‌ها و ادوات جنگی دفاعی بعد از اسلام در ایران به چشم می‌خورد، هم‌چنین قدیمی‌ترین سلاح تاریخ‌دار به نمایش درآمده در این گنجینه، کمان لاکی روغنی مربوط به دوره‌ صفویه است. از دیگر آثار نفیس گنجینه‌ مذکور می‌توان به شمشیر فولادی با کتیبه‌ طلاکوب با نام فتح‌علی‌شاه قاجار و پیراهن طلسماتی یا پیراهن آیه‌الکرسی که در هنگام رزم مورد استفاده‌ سرداران جنگی بوده، اشاره کرد که بر روی این پیراهن مجموعه‌ای از سوره‌های قرآن، دعاهای جوشن‌ کبیر و صغیر و ادعیه‌ نقش بسته است.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 1984