خبرخوان خبرخوان
بيشتر
 سپری از پوست کرگدن
تاریخ : 1393/2/27 شنبه
تعداد بازديد: -

سپری از پوست کرگدن

نقاشی غارهای میرملاس و دوشه در غرب ایران نشان می‌دهد که انسان‌ها در دوران پیش از تاریخ تلاش کرده‌اند با تصویرسازی صحنه‌های شکار و پیروزی خود، علاوه‌ بر به‌کارگیری مهارت خویش در فن شکار، از ابتدای امر پیروزی خود را تضمین کنند.
وسایل دفاعی از همان ابتدای اختراع سلاح‌ها، همگام با آنها در ابزارآلات جنگی جای خود را باز کرد. سپر از همین ابزار است و این سپر که تصویر آن را می‌بینید و در گنجینه‌ سلاح موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی نگه‌داری می‌شود از همان‌هاست. این سپر به قطر حدود 60 سانتی‌متر و بیش از 2670 گرم وزن، از پوست کرگدن ساخته شده است.
روی سپرها 4 قبه‌ فلزی میناکاری شده قرار می‌گرفته که به آنها قبه یا گل‌میخ گفته می‌شد. روی یکی از قبه‌ها که به ‌صورت هلالی‌شکل است نوشته شده است: «یا علی‌بن‌موسی‌الرضا». پشت سپر، بالشت کوچکی در میان تسمه‌ها قرار دارد تا بر اثر ضربات شمشیر و گرز و... به دست فشار زیادی وارد نشود.
در گالری سلاح موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی که در تیرماه سال 1378 افتتاح شده است، سلاح‌ها و ادوات جنگی دفاعی بعد از اسلام در ایران به چشم می‌خورد. هم‌چنین قدیمی‌ترین سلاح تاریخ‌دار به نمایش درآمده در این گنجینه، کمان لاکی روغنی مربوط به دوره‌ صفویه است. از دیگر آثار نفیس گنجینه‌ مذکور می‌توان به شمشیر فولادی با کتیبه‌ طلاکوب با نام فتح‌علی‌شاه قاجار اشاره.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 5358