خبرخوان خبرخوان
بيشتر
طپانچه دولول
تاریخ : 1393/6/1 شنبه
تعداد بازديد: -

طپانچه دولول

طپانچه‌ها نوعی از سلاح‌های گرم هستند که تعداد لوله‌های آن‌ها ملاک نام‌گذاری‌شان قرار می‌گیرد. این طپانچه که در تصویر می‌بینید، درمجموع 43/7 سانتی‌متر است که از این مقدار، 26/5 سانتی‌متر تنها به طول لوله‌اش اختصاص دارد.
این سلاح با مگسک تیغه‌ای و در وزن 1838 گرمی، در پایتخت کشور انگلستان یعنی شهر بزرگ لندن ساخته شده است.
این طپانچه از نوع دنگی یا چکشی می‌باشد. لوله آن از فولاد یکپارچه ساخته شده، همراه با دو چکش و دو ماشه چکاننده روی سیستم آتش‌زنه و در دو طرف آن نوشته I.HOLLIS & SONS که نشانگر شرکت سازنده این طپانچه است، حک شده است.
در قسمت چپ این نوشته، ستاره‌ای در درون دایره‌ای حک شده و روی لوله طپانچه نیز نوشتهLONDON& I.HOLLIS قید شده است.
انتهای قنداق این اسلحه نیز دارای صفحه‌ای فلزی متصل به یک حلقه در وسط است و دو پیچ در کنار آن دیده می‌شود.
در گالری سلاح موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی، اسلحه و ادوات جنگی دفاعی بعد از اسلام در ایران به چشم می‌خورد. همچنین قدیمی‌ترین سلاح تاریخ‌دار به نمایش درآمده در این گنجینه، کمان لاکی روغنی مربوط به دوره‌ صفویه می‌باشد و از دیگر آثار نفیس گنجینه مذکور می‌توان به شمشیر فولادی با کتیبه طلاکوب با نام فتحعلی‌شاه قاجار و پیراهن طلسماتی یا پیراهن آیه‌الکرسی که در هنگام رزم مورد استفاده سرداران جنگی بوده است، اشاره نمود که بر روی این پیراهن مجموعه‌ای از سوره‌های قرآن، دعاهای جوشن کبیر و صغیر و ادعیه حرز و حجاب امامان معصوم(ع) و جداول طلسماتی نقش بسته است. این سلاح‌ها در طبقه دوم موزه مرکزی آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر به نمایش در آمده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 1880