خبرخوان خبرخوان
بيشتر
کلاه‌خود؛ محافظ جنگی سر و گردن
تاریخ : 1393/7/15 سه‌شنبه
تعداد بازديد: -

کلاه‌خود؛ محافظ جنگی سر و گردن

در گالری سلاح موزه مرکزی آستان قدس رضوی که در تیرماه سال 1378 گشایش یافته است، سلاح‌ها و ادوات جنگی دفاعی بعد از اسلام در ایران به چشم می‌خورد. هم‌چنین قدیمی‌ترین سلاح تاریخ‌دار به نمایش درآمده در این گنجینه، کمان لاکی روغنی مربوط به دوره‌ی صفویه است.
از دیگر آثار نفیس گنجینه‌ی مذکور می‌توان به شمشیر فولادی با کتیبه‌ی طلاکوب با نام فتح‌علی‌شاه قاجار و پیراهن طلسماتی یا پیراهن آیه‌الکرسی که در هنگام رزم مورد استفاده‌ی سرداران جنگی بوده است اشاره کرد که بر روی این پیراهن، مجموعه‌ای از سوره‌های قرآن، دعاهای جوشن کبیر و صغیر و ادعیه‌ی حرز و حجاب امامان معصوم(ع) و جداول طلسماتی نقش بسته است.
از دیگر نفایس این مجموعه، کلاه‌خودها هستند. کلاه‌خودی که این بار قصد تشریح ویژگی‌های آن را برای شما داریم، حدود یک کیلو و 300 گرم وزن دارد و طولش 17/7 سانتی‌متر است. این کلاه‌خودها معمولاً دارای محافظ گردن هستند که این نمونه 38/1 سانتی‌متر محافظ گردن از جهت طولی دارد. به خلاف بسیاری از انواع کلاه‌خودها، این نمونه فاقد محافظ بینی است، اما دو جا برای تعبیه‌ی پر دارد.
جنس این کلاه‌خود از فولاد است که با تزئیناتی طلاکوب شده که بخشی از طلاکوب‌های آن از بین رفته، گل میخ و محافظ بینی روی آن موجود نیست و دور تا دور پایه‌ی گل میخ و لبه‌ی کلاه‌خود، آیات قرآنی طلاکوب شده است. دور تا دور لبه‌ی کلاه‌خود آیه‌الکرسی طلاکوب شده است.
معمولاً کلاه‌خود سرداران و افراد بزرگ کشوری و لشکری را طلاکوب می‌ساختند که به احتمال زیاد این نمونه نیز از همان کلاه‌خودهای با ارزش است.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 2179