خبرخوان خبرخوان
بيشتر
تبرزین گل‌نقش
تاریخ : 1393/11/28 سه‌شنبه
تعداد بازديد: -

تبرزین گل‌نقش

در گالری سلاح موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی که در تیرماه سال 1378 افتتاح شده است، سلاح‌ها و ادوات جنگی دفاعی بعد از اسلام در ایران به چشم می‌خورد، همچنین قدیمی‌ترین سلاح تاریخ‌دار به نمایش درآمده در این گنجینه، کمان لاکی روغنی مربوط به دوره‌ صفویه است.
این بار از این گنجینه یک تبرزین تزئیین شده را انتخاب کرده‌ایم و درصدد آنیم تا برای شما معرفی‌ کنیم. طول کل این تبرزین 7 /74 سانتی‌متر، طول دسته‌اش 60 سانتی‌متر، طول تیغه‌اش 3 /22 سانتی‌متر، پهنای تیغه‌اش 8 /20 سانتی‌متر و وزن آن 621 گرم است.
این تبرزین دسته‌ای از فولاد دارد و پشتش به شکل سر اژدها ساخته شده است. روی تیغه‌ این شیء ارزشمند به روش تیزآب اسیدی نقش و گل و برگ تزئین شده است.
تبرزینی که می‌بینید برای ضربات عمودی بر فرق سر (شکاف تا سینه و ناف) بر شانه (شکاف تا سینه و کمرگاه) و ضربات عمودی بر بازو برای انداختن بازو و ضربات افقی بر بدن (برای دو نیم کردن آن) استفاده می‌شده است. تبرزین برای شکستن زره، کلاه‌خود و چهارآیینه استفاده می‌شد و سلاحی بسیار خطرناک به شمار می‌رفت که وقتی سلاحی مثل شمشیر نمی‌توانست علیه زره به کار برده شود از تبرزین استفاده می‌نمودند.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 3135